Toto vozidlo patří jednomu novému členu spolku. V polovině roku 2016 nás přišel navštívit a od té doby nám pomáhá, a přitom jsme dostali možnost mít vozidlo zapůjčené na různé akce.

Popis vozidla:

Karosa C 744 je příměstský kloubový autobus, který vyráběla česká firma Karosa ve městě Vysoké Mýto v letech 1988-1992. Několik let po ukončení výroby byl nahrazen modelem Karosa C 943. Během výroby se vyrábělo několik různých podtypů, které se liší například jinými motory, převodovkami, nápravami a různými detaily.

Konstrukce autobusu je tvořena rámem, na kterém je umístěna polosamonosná karoserie ze svařených profilů, tzv. jeklů. Tyto profily jsou zvenku opláštěny ocelovými plechy a zevnitř umakarty. V pravé bočnici se nacházejí troje dvoukřídlé výklopné dveře. Motor a převodovka vozidla jsou umístěny v zadní části karoserie. Vozidlo má tři nápravy. Přední je nezávisle zavěšená, prostřední je tuhá a zadní, poháněná náprava, je tuhá.

 

Náš exponát:

Model, který vlastníme, se vyráběl v letech 1989-1992. Není ovšem úplně v původním stavu. Při generální opravě (která proběhla pravděpodobně v roce 2009) dostal čela z novějších autobusů Karosa.

 

Karosa C 744 "Housenka"

Rok výroby: 1989 (v roce 2009 prošel autobus generální opravou, při které dostal přední a zadní čela z novějšího autobusu Karosa řady 950)

Motor: LIAZ ML 637 - naftový šestiválec s turbem, výkon 190 kW

Převodovka: Praga 5P 80 - manuální, pětistupňová + zpátečka

Přední náprava: LIAZ, nezávislé zavěšená, odpružená gumovými měchy

Prostřední náprava: Detva, tuhá, odpružená gumovými měchy

Zadní náprava: Detva, tuhá, odpružená gumovými měchy, poháněná motorem